Piknik Historyczny w Nasutowie.

Spektakularny przejazd kolumny samochodów pancernych II Korpusu gen. Władysława Andresa oraz barwne widowisko plenerowe z czasów powstania styczniowego były głównymi atrakcjami Pikniku Historycznego w Nasutowie k/Lublina.


W sobotę 27 maja 2017 r. do Domu Nasutów przybyli miłośnicy przygody by spotkać się z żywą historią. Można było uczestniczyć w warsztatach „Światło witraży” by pod okiem artystów, samodzielnie robić ozdoby ze szkła i cyny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy kunsztu kowalskiego. Miech i palenisko wzorowane na warsztat kowalski z IV – V wieku pozwalały na wykuwanie celtyckich noży, późnorzymskich mieczy i wczesnosłowiańskich narzędzi. Ponadto dzieci mogły przejechać się wozami strażackimi i zobaczyć akcję ratowniczą w wykonaniu druhów z OSP Nasutów. Dzieci także chętnie korzystały z możliwości pomalowania twarzy w biało-czerwone barwy narodowe. Młodzież uczestniczyła w militarnej grze terenowej prowadzonej przez specjalsów z grupy BORSUK. Natomiast przejażdżki wozami konnymi po lasach Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego cieszyły się popularnością wśród uczestników w każdym wieku.



Organizatorzy przygotowali szczególne atrakcje dla znawców militariów. Oblegane były oryginale samochody służące w kampanii włoskiej II Korpusu. W kolumnie wystawionej przez Fundację Niepodległości zobaczyć można było m.in. opancerzonego Dogga i słynnego terenowego Willysa MB. Wielkie emocje budził otwierający pokazy najnowszy nabytek Fundacji wojskowy motocykl Enfild z 1936 r.



Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się zrekonstruowany w większości z oryginalnych części, ponad 100-letni Ford. Samochód zdobyty na Rosjanach podczas I wojnie światowej służył w odradzającym się Wojsku Polskim. Ford prezentowany był przez grupę rekonstrukcyjną 8 p.p. Legionów z Kocka. Oprócz wyposażenia żołnierzy z pierwszej połowy XX wieku zobaczyć i dotknąć można było także militaria z dawniejszych czasów. Pistolety i karabiny czarno-prochowe używane przez powstańców listopadowych i styczniowych., kosy bojowe i piki, kozackie szaszki, francuskie tasaki i szable oraz imponującą kolekcję polskich szabli. Wśród białego oręża Rzeczypospolitej królowała oryginalna batorówka, pierwsza polska, zakrzywiona szabla z połowy XVI wieku.



Na zakończenie Pikniku pokazano widowisko plenerowe pt.: „Tajemnica powstańczego skarbu”. Spektakl przygotowany przez Teatr z Nasutowa przeniósł widzów do polskiego dworku z lat 60-tych XIX wieku. Historia pełna jest tajnych spisków, brawurowych akcji i potyczek przebiegłych carskich szpiegów i dzielnych polskich agentów. Sztuka w wykonaniu ponad 40 aktorów w atrakcyjny sposób przybliża dzieje polskiej walki o wolność. Do finałowej sceny poloneza zaangażowano także uczestników pikniku.



Zapraszamy do Nasutowa na Piknik Historyczny już za rok!


Organizatorami pikniku był Dom Nasutów.
Patronat: Fundacja Niepodległości i Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. gen. K. Ziemskiego.




Nasutów 27 V 2017 r



TAK ZAPRASZALIŚMY NA PIKNIK











CZAS ruszać w drogę
do Nasutowa.

ZAPRASZAMY !