Nie pozostawiamy naszych chłopców ...


Akcja odbicia więźnia z czasów powstania styczniowego 1863 r. Grupa edukacji patriotycznej "Nasutowskie ćwieki"

Do carskiej niewoli dostał się młody powstaniec. W obozowisku powstańców w okolicach majątku Kozłówka trwają przygotowania do akcji odbicia więźnia. Kosynierzy ćwiczą słynne wahadło - atak kosami. Wśród strzelców wyróżniają się pensjonarki z Lublina. Nasutowianki szykują szarpie, czyli bandaże. Oddział posila się przed wyruszeniem na akcję. Kluczową postacią akcji będzie "kwiaciarka" i jej specjalnie przygotowany koszyk. Sama zgłosiła się do tej akcji, bo młody jeniec to jej narzeczony.Z budynku cyrkułu kozacy wyprowadzili pojmanego powstańca. Spacerująca parkową alejką kwiaciarka nie wzbudzała żadnych podejrzeń. Powoli zbliżała się do kozaków. Nagle, szybkim ruchem wyjmuje pistolet i wypala w stronę carskich żołdaków. Jeden z kozaków pada trafiony celnym strzałem. Zza parkowych drzew wybiegają powstańcy. Strzelcy pognali do siedziby kozaków. Oficer powstańców zmierzył się z dowódcą kozackiej straży... dwa pewne cięcia zakończyły pojedynek. Strzelcy nasutowskich ćwieków zajęli budynek. Na balkonie zawisł symbol powstańców, herb z Orłem, Pogonią i Archaniołem Michałem. Narzeczeni nie kryli radości.

Oddział nasutowskich ćwieków swą nazwę zawdzięcza dowódcy Kajetanowi Ćwiek Cieszkowskiemu. Strzelcy walczyli w 1863 roku na ziemi lubelskiej, podlaskiej, sandomierskiej i radomskiej. Wyróżniali się szaro-żółtymi mundurami i świetnym wyszkoleniem.Inscenizacja "Odbicie powstańca" przygotowana została przez
Dom Nasutów i Towarzystwo im. gen. K. Ziemskiego.

Scenografia Andrzej Nowicki, Sceny batalistyczne Marek Wasilenko, Efekty pirotechniczne Andrzej Mazurek , Musztra i fechtunek Piotr Głuchowski-Fedirko, Dokumentacja foto Aleksander Wolak - fotograf i Sylwia Kotowska-Kieruzel , Scenariusz i reżyseria Sergiusz Kieruzel


Grupa edukacji patriotycznej „Ćwieki 1863"

bezpośrednio nawiązuje do historii okresu Powstania Styczniowego.

"Ćwieki" nazwę zawdzięczają swojemu dowódcy pułkownikowi Kajetanowi Ćwiek-Cieszkowskiemu. Żołnierzami byli ochotnicy, chłopcy i dziewczęta przede wszystkim z terenu obecnej gminy Niemce, Lubartowa i Lublina. Oddział wsławił się w wielu bitwach i potyczkach Powstania Styczniowego na ziemi lubelskiej, sandomierskiej, radomskiej i kresach wschodnich.
Zadaniem grupy jest krzewienie postaw patriotycznych, edukacja młodego pokolenia, integracja społeczności lokalnej oraz poznanie i promocja walorów historycznych i turystycznych Lubelszczyzny. Grupa działa poprzez udział w uroczystościach i inscenizacjach, pokazy edukacyjne i gry terenowe. Organizuje projekty o zasięgu regionalnym i międzynarodowym.

CZAS ruszać w drogę
do Nasutowa.

ZAPRASZAMY !