Orkisz i gryka

Wskrzeszamy prastare receptury

Orkisz

Jest to nazwa właściwa dla podgatunku pszenicy zwyczajnej (Triticum aestivum). Pszenica ta ma luźny kłos i łamliwą osadkę. Orkiszem również nazywa się jęczmień dwurzędowy (Hordeum distichon). Występuje w formie nagiej, czyli takiej gdzie plewki są nie zrośnięte z ziarnem.

Orkisz to gatunek zboża znany od starożytności. Już wtedy był ceniony i częściej uprawiany niż obecnie. Na Bliskim Wschodzie uprawiali go Izraelici, a w Europie Germanie i Rzymianie. Ci ostatni uznawali orkisz za pokarm dający siłę, spożywany był przez gladiatorów i zawodników igrzysk. Niektóre źródła podają, że był znany wcześniej na Kaukazie i w Mezopotamii.

W XII wieku właściwości tego zboża rozpropagowała przeorysza klasztoru Benedyktynów Hildegarda z Bingen, wizjonerka i uzdrowicielka. Mniszka uważała, że orkisz jest najlepszym ziarnem zbożowym, działa rozgrzewająco i natłuszczająco i jest bardziej wartościowy niż inne ziarna. „Orkisz prowadzi do dobrej krwi, daje rozluźniony charakter i cnotę zadowolenia” - uważała przeorka klasztoru Benedyktynów.

Ziarno orkiszu zawiera: 56% skrobi, 11,6% białka, 2,7% tłuszczu i 2% składników mineralnych. Bardzo ważne, obok dużej zawartości białka, jest występowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych znanych z korzystnego wpływu na układ krążenia. Produkty orkiszowe poprawiają motorykę przewodu pokarmowego ze względu na duże ilości błonnika. Słodkawo-orzechowe ziarno jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia i cynku.Gryka

Gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum) należąca do rodziny rdestowatych to jedna z wartościowszych roślin zbożowych uprawianych przez człowieka. Jej nasiona są bogate w wiele substancji odżywczych w tym głównie białka (ok. 10-16%), skrobię (60-84%), tłuszcze (ok. 2-3%), witaminy (głównie B1, B2, P, PP), kwasy organiczne (np. jabłkowy, cytrynowy), związki mineralne (żelazo, fosfor, wapń, cynk, miedź, bor, nikiel, jod, kobalt) oraz niewielkie ilości cukrów (ok. 0,5%).

Co ciekawe, gryka to jednak nie tylko cenne nasiona, ale także niezwykle miododajne kwiaty i lecznicze ziele. Pojedynczy kwiat kwitnie wprawdzie tylko przez jeden dzień i wydaje nasiona wyłącznie po zapyleniu (roślina obcopylna), ale ponieważ oferuje bardzo pożywny nektar, nie brak owadów, które chętnie go zapylają (pod warunkiem odpowiedniej pogody). Z kolei zbierane podczas kwitnienia ziele posiada w swoim składzie bardzo cenną rutynę (wit. P) o właściwościach rozszerzających naczynia krwionośne. Jej obecność w preparatach wykonanych na bazie ziela gryki, ułatwia leczenie takich chorób jak miażdżyca i nadciśnienie, a także wspomaga leczenie jaskry, krwawiących hemoroidów oraz żylaków.

CZAS ruszać w drogę
do Nasutowa.

ZAPRASZAMY !