Orkisz i gryka

Wskrzeszamy prastare receptury

Orkisz to gatunek zboża znany od starożytności. Już wtedy był ceniony i częściej uprawiany niż obecnie. Na Bliskim Wschodzie uprawiali go Izraelici, a w Europie Germanie i Rzymianie. Ci ostatni uznawali orkisz za pokarm dający siłę, spożywany był przez gladiatorów i zawodników igrzysk. Niektóre źródła podają, że był znany wcześniej na Kaukazie i w Mezopotamii...

Chcesz wiedzieć więcej? ...


"Zagroda pszczelarska"

Wiecie, że miód się nigdy nie zepsuje. Nigdy.


O tym i wielu innych ciekawostkach ze świata pszczół na naszych warsztatach.

Zafascynował mnie świat pszczół. Odkąd tylko pamiętam dziadek Edward zawsze z wielką pasją i szacunkiem mówił o pracy pszczół. O tym, że są pracowite, mądre i wdzięczne. A miód jest najlepszym lekarstwem! Już jako mały chłopak chodziłem podpatrywać pracę przy ulach. Dziadek opowiadał, pokazywał, uczył i co mi się bardzo podobało pozwalał smakować słodkiego, świeżo zebranego miodu. Postanowiłem, że ja też będę miał ul i będę współpracował z pszczołami. Dziadek właśnie twierdzi, że my tylko współpracujemy z pszczołami. One dzielą się miodem a my musimy o nie dbać. Tak, bo mój dziadek to prawdziwy znawca i miłośnik pszczół. I ja też to pokochałem.

O tajemnicach pszczół ...

AKTYWNI – KREATYWNI

Oferta twórczego wypoczynku dla grup młodzieży szkolnej.


Światło witraży

Warsztaty artystyczne dla młodzieży z Polski i Niemiec

"Das Licht der Glasfenster" - Kunst-Workshops für Jugendliche aus Deutschland und Polen.


Witraż – ozdobne wypełnienie, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki osadzone między żelazne sztaby. Ramki stanowią kontur rysunku, kreskowanie na szkle lub malowanie na nim przeźroczystymi farbami podkreśla charakterystyczne elementy (głowę, oczy, ręce, fałdowanie szat, cieniowanie figur itp.). Witraże stosowano głównie w budownictwie sakralnym. Technika witrażu znana była w starożytności jednak została rozpowszechniona od wczesnego średniowiecza, a rozwinęła się w sztuce gotyckiej. Renesans witrażownictwa nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w sztuce secesji


Nasze warsztaty artystyczne

Warsztaty dekoracji potraw

Jadalne piękno na stole dostępne dla każdego


Carving to bardzo popularna na świecie i rozwijająca się w Polsce sztuka dekorowania stołów. M.in. z rzodkiewki, sałaty i cukini można przygotować prawdziwie kolorowe, jadalne bukiety. Proponujemy warszaty carvingu z dla różnych grup wiekowych i stopni zawansowania. Warsztaty carvingu to świetna rozrywka i przydatne umiejętności.


Nasze warsztaty carvingu

Rowery

Aktywny wypoczynek na łonie przyrody


Otulina Kozlowieckiego Parku Krajobrazowego w której znajduje się Dom Nasutów to wymarzone miejsce do rowerowych wycieczek i rajdów. Okoliczne lasy pełne są wyznaczonych do tego celu ścieżek. Mamy w ten sposób okazję zwiedzić pobliskie zabytki z pałacem w Kozłówce na czele, urocze zakątki malowniczej przyrody.

Co roku w maju z okazji święta Dnia Europy jesteśmy współorganizatorem Europejskiego Pikniku Rowerowego. Trasa przebiega z Lublina przez Elizówkę i Dys, aż do Nasutowa. Dystans około 15 kilometrów jest komfortowy i dostosowany do możliwości zarówno dzieci jak i dorosłych.


Europejski Piknik Rowerowy:
2013, 2014, 2015, 2016

Seniorzy na Rowery

Powstańcza potyczka '63

Edukacyjna gra terenowa dla młodzieży szkolnej

Scenariusze przygotowane dla różnych grup wiekowych - edukacja, emocje, przygoda. Udział w tym przedsięwzięciu to gwarantowane emocje, edukacja i przygoda.

W programie przewidujemy: leśne podchody, zadania zręcznościowe, zagadki i quizy, budowanie zespołu, kostiumy z epoki...
Zdobądź wszystkie punkty i odgadnij tajemnicę sprzed 150 lat!
Czas trwania ok. 4 godziny, w tym ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Koszt 37 zł/osoba dla grupy 30 osób.
Dodatkowo oferujemy "powstańczy obiad" - 9 zł/osoba

Więcej o grach terenowychQuest story project

Questy z Nasutowa - gry terenowe jako lekcje historii.


Międzynarodowy projekt Quest Story to autorski pomysł tworzenia scenariuszy interaktywnych gier terenowych dla młodzieży. Odpowiada on na potrzebę znalezienia ciekawych form nauki i zapamiętania historii. W szkole zwykle lekcje historii mają formę wykładów, które nie angażują uczniów. Gry są bardzo popularne wśród młodzieży i jednocześnie dostosowane są do szkolnych podstaw programowych.
Questy dzięki atrakcyjnej formie przekazują uczestnikom – uczniom – wybrane elementy wiedzy. Młodzież zdobywa także nowe umiejętności. Poszczególne gry edukacyjne trwają od 2 do 5 godzin. Bardzo atrakcje są też formy prowadzenia gier. Np. w metodzie teatralnej uczestnicy w kostiumach z danej epoki historycznej odgrywają scenki fabularne. Natomiast w grach typu „leśne podchody” młodzież dzieli się na zespoły i rywalizuje odkrywając zagadki z przeszłości.

Więcej o grach terenowych

Kulig

Zimowe szaleństwo w kozlowieckich lasach


Malownicze lasy kozłowieckie i staropolska architektura naszego ośrodka nadają imprezom wyjątkowy charakter. Dom Nasutów, położony w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, oddalony jest 15 kilometrów od centrum Lublina. W zimie to wymarzone miejsce na kulig.


Nasza propozycja na zimę

CZAS ruszać w drogę
do Nasutowa.

ZAPRASZAMY !